Prima pagina > Stiri > “Filozofii” merg pe Bernabeu!

Aboneaza-te la RSS

“Filozofii” merg pe Bernabeu!

6.06.2011

Supriza de proportii in finala Cupei Hagi Danone de la Timisoara. Disputata sub forma unui meci intre cea mai buna echipa din turneul scolilor si cea mai buna echipa din turneul cluburilor, finala i-a adus fata in fata pe bucurestenii de la “Mircea Eliade” si ardelenii de la “U” Cluj. Cu o dominatie autoritara a competitiei cluburilor, “sepcile rosii” se anuntau a fi un adversar fara egal. Condusi pe teren de Marco Dulca, fiul fostului international, Cristi Dulca, clujenii nu au rezistat iuresului dezlantuit de ros-albastrii de la “Eliade”. George Merloi a dat tonul si “Eliade” a deschis scorul dupa doar 3 minute. Pana la pauza, deja scorul era de 2-0 si totul parea rezolvat. Cu doar sapte minute inainte de final, clujenii egaleaza la 2. In ciuda unei ocazii monumentale a bucurestenilor in ultimul minut, scorul ramane acelasi. Loteria penaltiurilor nu le aduce decat o bucurie de scurta durata micilor fotbalisti ai lui “U”. Cu un portar in zi de exceptie, Dragos Lupescu, “filosofii” isi adjudeca trofeul Cupei Hagi Danone si biletele pentru Santiago Bernabeu!
Trofeul il primesc chiar din mainile lui Gheorghe Hagi; cel care in 1990, imbraca tricoul blanco si pasa pe stadionul celei mai galonate echipe din lume, Real Madrid.